Spis treści

Obecne realia rynkowe wymagają tego, aby większość firm, niezależnie od sektora, korzystało z nowoczesnych rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem. Dedykowane oprogramowanie może wspierać wiele obszarów i procesów biznesowych. Świetnie widać to na przykładzie systemu ERP enova365 i potencjału jego wykorzystania w przemyśle stoczniowym. Pod uwagę wzięliśmy korzyści płynące z naszych dotychczasowych wdrożeń w tym sektorze.

XLE i przemysł stoczniowy

Jako XLE doskonale rozumiemy potrzeby ERP dla stoczni. Nasza firma pochodzi z Gdyni i to tu stawialiśmy swoje pierwsze kroki. Dobre zrozumienie specyfiki tego rynku, jego potrzeb oraz codziennych wyzwań sprawiło, że w gronie naszych Klientów znajduje się sporo podmiotów z branży stoczniowej. Wdrażamy w nich nowoczesne oprogramowanie ERP enova365 z modułami szytymi na miarę.

Z jakimi wyzwaniami się mierzyliśmy i jakie korzyści dało wdrożenie systemu ERP enova365 w przemyśle stoczniowym?

Przedsiębiorstwa z branży stoczniowej zmagają się z wieloma wyzwaniami. Charakterystyczne jest to, że ewoluują one wraz ze zmieniającymi się potrzebami Klientów i trendami rynkowymi. Jednym z nich było przyspieszenie procesu budżetowania projektu wykonania usługi oraz przygotowanie na tej podstawie wiarygodnej oferty dla kontrahenta. W wielu firmach proces ten (przynajmniej częściowo) realizowany jest ręcznie. Znacznie go to wydłuża i ogranicza wydajność specjalistów. Wdrożenie systemu ERP enova365 pozwala na integrację procesu ofertowania z różnymi narzędziami, co ułatwia szybką kalkulację ceny z uwzględnieniem aktualnych cen materiałów i kosztów roboczych.

Kolejne wyzwania dotyczą m.in. zwiększenia wydajności produkcji, zarządzania magazynem czy też przyspieszenia procesu zamówień i dostaw. Jak sobie z tym radzimy w trakcie współpracy z firmami reprezentujących przemysł stoczniowy? Oczywiście nie byłoby to możliwe bez funkcjonalności enova365 i wiedzy, którą posiadamy w zakresie integracji narzędzia.

Łatwiejsze i bardziej precyzyjne budżetowanie projektu

Jak enova365 wpływa na bardziej precyzyjne i łatwiejsze budżetowanie projektów? Wdrożenie systemu enova365 w przemyśle stoczniowym pozwala tu na przyśpieszenie budżetowania indywidualnych projektów, z uwzględnieniem aktualnych cen materiałów (np. surowców) oraz parametrów danej usługi. Integracja systemu ERP z cennikami materiałów sprawia, że oszczędność dla jednego projektu wynosi nawet kilkadziesiąt minut i więcej, a mówimy tu tylko o budżetowaniu. Ponadto nasze rozwiązanie pomaga w precyzyjnym określeniu czasu realizacji zamówienia. Pozwala to na efektywniejszą obsługę kontrahentów i utrzymywanie ich w dłuższej perspektywie.

System enova365 można także wykorzystać w przemyśle stoczniowym do ułatwienia ofertowania. W tym sektorze to bardzo ważne, ponieważ firmy w nim funkcjonujące swoje działanie opierają m.in. na przygotowywaniu indywidualnych projektów i wycen w konkurencyjnym środowisku. Im szybciej i precyzyjniej uda się przygotować ofertę, tym lepiej.

Właśnie dlatego warto uwzględnić w swojej strategii cyfrowej system ERP enova365 dla przemysłu stoczniowego. Dzięki niemu zwiększysz kontrolę nad ofertowaniem, planowaniem i realizacją budżetów projektowych oraz zautomatyzujesz proces przypisywania dokumentów do danego projektu. To tylko wybrane z funkcjonalności, które pomogą Ci w zwiększeniu rentowności przedsiębiorstw, poznaj więc kolejne!

Wzrost wydajności produkcji

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Umiejętne zastosowanie oprogramowania ERP w przemyśle stoczniowym daje wymierne korzyści w zakresie poprawy efektywności produkcji. Jest to związane z tym, że funkcjonalności systemu umożliwiają odwzorowywanie procesu produkcji na modelach. Dzięki temu możesz zoptymalizować cały proces i jeszcze lepiej nim zarządzać. W przemyśle stoczniowym obejmuje to m.in.: analizę zapotrzebowania na materiały produkcyjne, układanie priorytetów prac i czynności produkcyjnych czy też bieżące kontrolowanie postępu prac w zestawieniu z przyjętym harmonogramem. Pod tym względem enova365 doskonale sprawdzi się w branży stoczniowej, niezależnie od tego, jaki jej obszar pokrywa Twoje przedsiębiorstwo. Nasi eksperci przedstawią Ci potencjał zastosowania systemu w Twojej organizacji.

Procesowanie zamówień i dostaw w branży stoczniowej są jeszcze łatwiejsze

Firmy korzystające z ERP w przemyśle stoczniowym opierają swoje działanie na wielu klientach oraz pozyskują materiały i produkty z różnych źródeł. Wszystko po to, aby wybrać te najkorzystniejsze cenowo, jednocześnie zachowując ich pożądaną jakość. Mnogość ofert sprawia, że czasem trudno się w nich zorientować. Na szczęście z pomocą przychodzą takie moduły, jakim. in.: handel i magazyn, procesy, projekty i sprzedaż i CRM. Wybranie poszczególnych ich funkcjonalności i ułożenie ich w funkcjonalny system sprawi, że procesowanie składania zamówień i dostaw towarów będzie jeszcze łatwiejsze. Osoby zarządzające w firmie będą miały kontrolę nad całym tym procesem. To cenna oszczędność czasu i środków, ponieważ teraz z większą pewnością uda się pozyskać materiały i komponenty w najlepszych cenach, wyprzedzając konkurencję.

Jako XLE od lat współpracujemy z branżą stoczniową, doskonale rozumiejąc jej potrzeby. Specjalizujemy się we wdrożeniach systemu ERP enova365 oraz w projektowaniu własnych dodatków. Wśród naszych klientów są m.in.: Polskie Ratownictwo Okrętowe, Neptun Ship Service Ltd., Stocznia Remontowa Nauta S.A. i Sail Service.